Slovník v salóne
Pokiaľ viete, ako máte so stylistom komunikovať, ste pri opise vysnívaného účesu v polovici cesty k úspechu. Dobrý stylista s vami bude hovoriť tak, že mu budete rozumieť, no rozhodne vám neuškodí, ak sa naučíte zopár kľúčových termínov s ozbrojíte sa trochou zdravého sebavedomia.
Terminológia strihania
Bob – Účes, ktorý je zostrihnutý dookola na rovnakú dĺžku:dĺžka vlasov je zvyčajne od uší po plecia.
Podstrihávanie – Strihanie spodných vrstiev tak, aby boli kratšie než vrchné. Odstraňuje veľký objem, pomáha hustým vlasom, aby hladko ležali, ľahko smerom dovnútra stáča končeky.
Prerušenie – Individuálne partie sú strihané v rôznych dĺžkach, bez spojitosti, tvoria však celkový tvar.
Presmerovanie – Pri strihu sú časti vlasov vedené cez hlavu namiesto smerom od hlavy. Metóda sa hodí pri dlhých vrstvách a vytvorí v požadovaných oblastiach objem.
Stenčovanie – Stenčuje vlasy. Zbavuje objemu vo vlasoch.
Strih graduovaný – Pri graduovanom strihu sú horné vrstvy vlasov dlhšie a spodné vrstvy kratšie, čo dokáže vytvoriť tvar a objem.
Strih, solídny – Dĺžka postupne sa predlžujúca smerom k temenu hlavy.
Strih, tupý – Končeky sú zostrihnuté v 90 – stupňovom uhle na rovnakú dĺžku. Strihu to dodá tvrdšie okraje a klasickejšiu definíciu.
Strih, uniformný – Všetky dĺžky vlasov sú rovnaké a vytvorí sa takto okrúhly jednotný tvar.
Strih, vrstvený – Horné vrstvy vlasov sa postupne predlžujú smerom k spodným vrstvám. Obľúbený strih pre polodlhé a dlhé vlasy.
Strihanie cez hrebeň – Bežná holičská technika. Hrebeň sa používa na udržiavanie vlasov v rovnakej polohe, ktoré sa potom odstrihnú nožnicami. Je ideálna na kratšie a pánske strihy.
Strihanie cez prsty – Metóda strihania vlasov, pri ktorej sa používajú len nožnice bez hrebeňa, ktorý drží vlasy na mieste, Vyznačuje sa zosobňuje štýl strihu a je vynikajúca na vlasovú líniu a ofinu.
Špičkovanie – Prestrihávanie suchých vlasov hrotmi nožníc od prstov cez končeky vlasov. Vylepšuje sa ním hotový strih, vytvára sa textúra, odľahčuje objem a zmäkčuje forma účesu.
Textúra – Akýkoľvek efekt na vlasoch, ktorý nie je tupý, hladký alebo rovný. Môže podporovať prirodzenú povahu vlasov alebo efekt, ktorý sa vytvorí technikami strihu ako vrstvenie, strihanie britvou alebo špičkovanie, či stylingovými technikami ako napríklad fénovanie.
Textúrovanie – Zastrihávanie končekov vlasov pomocou techniky špičkovania, britvou alebo stenčovaním, aby odľahčili vlasy, dodala sa im textúra a pohyb.
Vrstvenie – Vrchné vrstvy vlasov sú kratšie než spodné. Vrstvenie vlasov vytvára hĺbku aj pružnosť a dokáže skrotiť husté alebo hrubé vlasy.
Terminológia farbenia
Amoniak – Zabezpečuje otvorenie kutikuly na prienik farbiva do vlasového vlákna.
Balejáž – Francúzka technika zosvetlenia vlasov bez potreby baliť vlasy do alobalu pre menej rovnomerný výsledok.
Koruna hlavy – Melír je koncentrovaný v horných vrstvách vlasov, nahor od uší. Je to lacnejší a rýchlejší spôsob ako farbiť celú hlavu a výsledok je rovnako pekný a efektný.
Lift – Zosvetlenie farby o jeden alebo viac odtieňov.
MEA – Nahrádza vo farbiacich prípravkoch amoniak.
Mosadzné tóny – škaredé a nechcené žlto zlatisté tóny v blond odtieňoch a melíroch
Odfarbenie – Proces pri ktorom sa odstráni pigment. Využíva sa na zosvetlenie, melíry alebo vytvorenie módnych farieb.
Peroxid – Používa sa ako aktivátor pre všetky farby vrátane prelivu a odfarbovača.
Preliv – Dočasná farba bez zosvetlenia. Ideálna na dodanie lesku, zvýraznenie farby. Prekrýva šediny.
Slices – Melír, ktorý sa robí na širších prameňoch, než je obvyklé.
Studený – Termín, ktorý sa používa na popis tónov kože a farieb vlasov s modrými, fialovými či zelenými podtónmi.
Teplý – Termín, ktorý sa používa pri popisovaní tónov kože alebo farby vlasov so žltými, oranžovými alebo červenými podtónmi.
Tint – permanentná farba
Tónovač – Dočasná farba, ktorá sa nanáša na zosvetlené, melírované alebo farbené vlasy, aby pomohla vyladiť a upraviť požadovaný odtieň.
Zosvetlenie – Niekedy je potrebné pred požadovaným farbením vlasy zosvetliť. Keď sa vlasy zosvetlia, vytvoria sa teplé oranžové alebo žlté podtóny. Tie možno zvýrazniť alebo neutralizovať.
Zmena textúry
Brazílsky keratín – Procedúra na dočasné vyrovnanie vlasov. Výsledok vydrží aj tri štyri mesiace.
Japonsky keratín – Procedúra pre trvalé vyrovnanie vlasov. Funguje takmer na všetkých typoch vlasov. Treba opakovať každých päť až deväť mesiacov.
Trvalá ondulácia – Procedúra na zvlnenie vlasov.